خطر زلزله در تهران و استانبول پیش بینی شد

خطر زلزله در تهران و استانبول پیش بینی شد

خطر زلزله در تهران و استانبول پیش بینی شد 

به تازگی پیش بینی شده که احتمال وقوع زلزله در تهران,استانبول و لس آنجلس وجود دارد و اخبار آن بازتاب گسترده داشته است. زلزله شناسان می‌گویند: پایتخت ایران در کنار دو شهر زلزله خیز لس آنجلس و استانبول مقاصد احتمالی زلزله‌ های مهلکی هستند که عنوان می‌شود موج وقوع آنها آغاز شده است.

 

زلزله شناسان می‌گویند: پایتخت ایران در کنار دو شهر زلزله خیز لس آنجلس و استانبول مقاصد احتمالی زلزله‌ های مهلکی هستند که عنوان می‌شود موج وقوع آنها آغاز شده است. اطلاعاتی که درباره خطرپذیری شهر تهران در برابر زلزله منتشر شده باعث می‌شود هر وقت زلزله‌ای در ایران یا حتی در نقطه‌ای دیگر از دنیا اتفاق می‌افتد

 

بحث احتمال وقوع زلزله در پایتخت ایران مطرح شود؛ اتفاقی که در صورت وقوع با توجه به نا ایمن بودن بسیاری از ساختمان‌ها در شهر تهران خسارات جبران ناپذیری بر جا می‌گذارد و به سادگی تبدیل به فاجعه در ابعاد وسیع می‌شود.کشور ایران کشوری زلزله خیز است و هر لحظه وقوع زلزله در آن امکانپذیر است،

 

بنابراین ایمنی سازی در برابر زلزله در شهر تهران امری ضروری است. وضعیت شهر تهران نیز مانند سایر شهرهای کشور است و نمی‌توان گفت که تهران زلزله خیزتر از سایر شهرهاست، اما با توجه به اینکه کشور ایران کشوری زلزله خیز است باید نسبت به وقوع زلزله در پایتخت آمادگی داشت. در تهران ظرفیت وقوع زلزله وجود دارد و ما باید شرایط کار و زندگی خود را متناسب با زلزله خیزی تهران تنظیم کنیم.

 

این در حالی است که تاکنون در مورد ایمنی سازی شهر تهران کار چندانی انجام نشده است و همین امر درجه زلزله خیزی و وقوع تلفات جانی و مالی را در صورت وقوع زلزله تهران تشدید می کند. حتی شبکه گازرسانی شهر تهران متناسب با زلزله خیز بودن این شهر تنظیم نشده است و برای حفظ ایمنی شهر تهران در برابر زلزله نیازمند مدیریت بحران هستیم.

 

مقاصد احتمالی زلزله‌های‌مهلک

زلزله شناسان اعلام کردند که با توجه به افزایش تنش‌ها در لایه‌های زیرین کره زمین، استانبول، تهران و لس‌آنجلس در معرض زلزله‌های احتمالی بعدی در جهان قرار دارند. زلزله شناسان اعلام کرده اند که طی سال جاری تنش میان لایه های زیرین کره زمین و صفحات تکتونیکی آن نسبت به قبل افزایش یافته است.

 

در حال حاضر جنوب شرق آسیا، آمریکای جنوبی و اخیرا نیز، با زلزله مهلک در مرکز ایتالیا، اروپا در حال حس کردن تاثیرات این مساله است. بر همین اساس نگرانی‌هایی نسبت به احتمال وقوع زمین لرزه های مهلک‌ تر در برخی نقاط جهان که به از بین رفتن کل یک شهر منجر شود، گسترش یافته است.

 

از این نظر سه شهر در جهان با بیشترین احتمال وقوع زلزله بعدی، لس‌آنجلس، تهران و استانبول هستند. لس‌آنجلس بر روی گسل خطرناک سن‌آندرس واقع شده و دیگر وقوع زمین لرزه در این شهر عجیب به نظر نمی رسد. مرکز آزمایشات نیروی جت ناسا اعلام کرده که وقوع ریز لرزه ها در لایه های زیرین این شهر فشار موجود بین این لایه ها را افزایش داده است.

 

در سال ۲۰۱۴، زمین لرزه ای به قدرت ۵/۱ درجه در مقیاس ریشتر شهر لاهابرا در کالیفرنیای جنوبی و نزدیکی لس آنجلس را لرزاند. کارشناسان ناسا معتقدند که بخشی از فشار زمین لرزه قبلی باقی مانده است که قطعا تا آوریل سال ۲۰۱۸ به وقوع زمین لرزه در لس‌آنجلس منجر خواهد شد.

 

بنا به گفته این کارشناسان، قدرت فشار باقیمانده به قدری است که می‌تواند زلزله‌ای به قدرت تا ۳/ ۶درجه در مقیاس ریشتر ایجاد کند. تهران نیز یکی دیگر از مقاصد احتمالی زمین لرزه در جهان است؛ چرا که این شهر در نزدیکی سه گسل بزرگ واقع شده است. از سوی دیگر جمعیت زیادی به سوی این شهر آمده اند

 

و جمعیت این شهر به شدت افزایش یافته و در نتیجه ساختمان‌سازی‌های گسترده ای در تهران انجام شده است که موارد ایمنی نسبت به زلزله در بسیاری از این ساختمان ها رعایت نشده و همین امر جمعیت بسیاری را دراین شهر نسبت به وقوع زمین‌لرزه آسیب پذیر کرده است. یک زلزله‌شناس و استاد دانشگاه آزاد اسلامی تهران،

 

در گفت‌وگو با رویترز اعلام کرد که احتمال وقوع زمین لرزه با حداقل قدرت شش ریشتر در تهران طی ۵۰ سال آینده ۹۰ درصد است. بهرام عکاشه تاکید کرد: زمین‌لرزه ممکن است ۵۰ سال دیگر و یا همین امشب رخ دهد. این در حالی است که رئیس‌جمهور پیشین ایران، نیز پیشتر اعلام کرده بود که جمعیت تهران بسیار بیشتر از آن است که این شهر بتواند

 

در زمان زلزله از عهده آن برآید. محمود احمدی نژاد تاکید کرده بود: ۱۳ میلیون نفر در تهران زندگی می‌کنند که پنج میلیون نفر از این جمعیت باید تهران را ترک کنند تا بتوان در زمان زمین لرزه احتمالی از عهده عواقب آن برآمد.

 

زلزله در کمین استانبول

استانبول نیز گزینه دیگری است که احتمال وقوع زمین لرزه در آن بالاست. در قرن ۲۰، حدود صد هزار نفر در استانبول به دلیل وقوع زمین لرزه های کوچک و بزرگ جان خود را از دست داده اند. به همین دلیل کارشناسان نسبت به شرایط بخشی از جمعیت این شهر ترکیه که در خانه های آسیب‌پذیر و بدون ایمنی کافی زندگی می کنند نگران هستند.

 

بنا به تحقیقی که در سال ۲۰۰۰ انجام شد، به احتمال ۶۰ درصد این شهر تا سال ۲۰۳۰ زمین لرزه ای به بزرگی هفت درجه در مقیاس ریشتر را تجربه خواهد کرد. به گزارش فارس، برای آنکه بتوان عواقب این زمین لرزه را بیشتر درک کرد باید گفت که وقوع زمین لرزه ای به بزرگی ۵/۷درجه در مقیاس ریشتر در حدود ۱۰۰ کیلومتری این شهر به کشته شدن هزار نفر در استانبول انجامید.

 

تهران شهری روی گسل

تهران روی گسل قرار دارد و بافت های فرسوده آن حدود چهار هزار هکتار است که با بی توجهی مسئولان این بافت نا ایمن به ۱۲ هزار هکتار هم خواهد رسید. بنابراین رسیدگی به بافت های فرسوده بسیار اهمیت دارد. بسیاری از بافت مسکونی در مرکز تهران به ویژه در منطقه ۱۲ فرسوده و کلنگی است.

 

مقاومت پایین این بافت‌ها در مقابل زلزله و سایر بلایای طبیعی، ریزدانگی و کوچک بودن فضاهای مسکونی از عمده مشکلات این بافت‌ها است. این در حالی است که بافت های فرسوده شهری که زمانی براساس الگوهای شهری و با تاثیر از شرایط اقتصادی، اجتماعی ساکنان و ویژگی‌های محیطی به وجود آمده اند،

 

امروزه بر اثر گذشت زمان و تغییر در الگوهای فضایی ساخت و ساز، قابلیت زندگی را از دست داده و دارای مشکلات زیادی از لحاظ شرایط کالبدی، عبور و مرور، اقتصادی و اجتماعی برای زندگی امروزی است. بنابراین استفاده ازبرنامه های راهبردی در جهت بهسازی و نوسازی این بافت های فرسوده دارای اهمیت بسیاری است.

 

سازمان مدیریت بحران شهر تهران نیز بارها اذعان داشته که آمادگی لازم برای مقابله با زلزله و بحران‌های ناشی از آن، هنوز در پایتخت تامین نشده و شرایط موجود نمی‌تواند دغدغه خاطر مردم و مسئولان را در حوزه آمادگی و بسیج امکانات هنگام وقوع بحران برطرف سازد. بافت‌های فرسوده تهران، دسترسی و امداد و نجات مصدومان زلزله تهران را در بسیاری از نقاط پایتخت با مشکل جدی روبه‌رو می ‌کند،

 

به طوری که اگر یک زلزله بیش از پنج ریشتر رخ دهد، تراکم جمعیتی موجود در بافت‌های فرسوده مانع دسترسی به گروه‌های امداد و نجات به مناطق آسیب‌دیده می ‌شود. ضمن اینکه مشکلات مشابهی می ‌تواند در جریان امدادرسانی به مصدومان ساختمان‌های بلند مرتبه تهران رخ دهد.

 

 

فروش شپش مو در دبی با قیمت گزاف

فروش شپش مو در دبی با قیمت گزاف

فروش شپش مو در دبی با قیمت گزاف 

نوعی شپش در دبی و در آرایشگاه ها به فروش می رسد که ادعا می شود باعث پرپشت شدن موها می گردد و بازار خوبی هم دارد. نشریۀ “الامارات الیوم” نوشت که کارکنان سالن های آرایش زنانه در دبی از علاقمند شدن تعدادی از زنان برای خرید شپش خبر می دهند. این گروه از زنان اعتقاد دارند که این حشره باعث پرپشت شدن و تقویت مو می شود.

 

سالن های آرایشی نیز با قرار دادن موهای چیده شده در محفظه ای با درجه حرارت بالا اقدام به پرورش شپش و فروش آن به مشتری ها می کنند. جالب اینجاست که قیمت هر شپش ۱۴ درهم (بیش از ۱۳۵۰۰ تومان) تعیین شده است.

 

الامارات الیوم به نقل از “سین شو”، یکی از کارکنان آرایشگاه های زنانه، نوشت که برخی از مشتریان دربارۀ فواید شپش و تأثیر آن در رشد و تقویت مو از او سؤال می کنند و می خواهند این نوع درمان را امتحان کنند.یک کارمند دیگر هم از تمایل زنانی که در اثر سوء تغذیه یا مشکلات پوستی به ریزش مو مبتلا شده اند برای استفاده از شپش خبر داده است.

 

این مشتریان معتقدند که مکیده شدن خون زیر پوست سر توسط شپش باعث فعالیت مجدد فولیکول های مو می شود.وی تأکید کرد که زنان از روی چشم و هم چشمی و تحت تأثیر شبکه های اجتماعی تمایل دارند تا شپش مو را امتحان کنند. این در حالی است که مقامات دبی به آرایشگاه های زنانۀ این شهر هشدار داده اند که تبلیغ و توصیۀ استفاده از شپش غیر قانونی است

 

و جریمه ای از ۲۰۰۰ درهم تا تعطیلی کامل آرایشگاه را در پی دارد.شپش سر نوعی حشره انگلی است که برروی سر، مژه و ابروها یافت می شودو روزانه چندین بار از خون انسان استفاده می کند. هرچند شپش سر مشکلی خطرناک نیست، اما می تواند باعث خارش شدید و غیرقابل تحمل شوند.

 

شپش از خون انسان تغذیه می­ کند و بزاق آن حاوی موادی است که ضمن اینکه از لخته شدن خون جلوگیری می­کند موجب ایجاد حساسیت و خارش شدید می­ شود.

 

 

مدل انگلیسی رسما به داعش پیوست

مدل انگلیسی رسما به داعش پیوست

مدل انگلیسی رسما به داعش پیوست 

زمزمه های بود مبنی برا اینکه کمبرلی مینرز به داعش پیوسته است اما در عکسی که منتشر شد او رسما حضور خود را در داعش اعلام کرد. یک مدل بریتانیایی که به دلیل تصاویر برهنه اش در رسانه ها، معروف بود، اخیرا به داعش پیوسته و تصاویر متفاوتی از خود منتشر کرده است.

 

به گزارش روزنامه ساندی تایمز انگلیس، «کمبرلی مینرز» مدل ۲۷ ساله بریتانیایی با استفاده از فیس بوک و برقراری ارتباط با یک داعش حاضر در بریتانیا به دنبال ترک این کشور و پیوستن به داعش بود.پلیس ضدتروریسم انگلیس اعلام کرده است که این مدل سابق به گروه عروس های گروه تروریستی داعش پیوسته است.

 

مینرز که در شهر برادفورد در شمال انگلستان زندگی می کند زمانی که به عنوان یک مدل فعالیت می کرد، تصاویر جنجال برانگیز و نیمه عریانی را از خود منتشر می کرد.به گفته این روزنامه، این دختر بریتانیایی اکنون با نام عائشه لورین بریتانیایی در فضای مجازی حضور دارد و تصویری منتشر کرده که در آن چند زن اسلحه و پرچم داعش به دست دارند.

 

چشمان رنگی مینرز باعث شد که وی در این عکس و با وجود پوشیدن برقع شناخته شود.پوشیدن لباس بلند و برقع (پوشیه) در مناطق تحت کنترل داعش اجباری است.

مدل انگلیسی رسما به داعش پیوست

مدل انگلیسی رسما به داعش پیوست