مروری بر زلزله های مرگبار ۳۰ سال گذشته در ایران +عکس

مروری بر زلزله های مرگبار 30 سال گذشته در ایران +عکس

مروری بر زلزله های مرگبار ۳۰ سال گذشته در ایران

برخی از زلزله ها در ایران بوده اند که آثار ویرانگر بسیار همراه با تلفات جانی به همراه داشته اند, از رودبار گرفته تا بم و اینک کرمانشاه. بلاهای طبیعی یکی از تلخ ترین و ویرانگر ترین حوادثی هست که بشر سالان زیادی هست درگیر آن هست.

 

این رویدادها ناآگاه و بدون پیش بینی رخ میدهند و معمولاً اگر امکانات کافی برای آن نباشد فجایع بزرگی بر جای می گذارند.در کشور ما که بدبختانه روی خط زمین لرزه قرار گرفته تا کنون بارها شاهد فحایع سنگینی بعد از زمین لرزه بودیم.گزارش زیر نگاهی اجمالی به چند زمین لرزه خوفناک در تاریخ ایران هست.

 

رودبار, منجیل
۳۱ خرداد ۱۳۶۹ زمین لرزه ای ۷,۳ ریشتری, استان های گیلان و زنجان را لرزاند. در این زمین لرزه بیش از ۳۵,۰۰۰ نفر کشته, ۵۰۰,۰۰۰ نفر بی خانمان شدند.پنجشنبه ۳۱ خردادماه ۱۳۶۹ «برابر با ۲۱ ژوئن ۱۹۹۰ » ۳۰ دقیقه بامداد به وقت ایران,زمانی که خیلیها برای دیدن فوتبال جام جهانی ۱۹۹۰ بیدار بودند زمین لرزه ای به بزرگی بیش از ۷ ریشتر ,در نزدیکی شهر رودبار و روستاهای اطراف در استان گیلان و شمال غرب استان زنجان در ناحیه طارم علیا در شمال ایران رخداد افتاد.

مروری بر زلزله های مرگبار 30 سال گذشته در ایران +عکسرودبار,منجیل

 

این زمین لرزه تا شعاع ۱۰۰ کیلومتری از مرکز زمین‌ لرزه موجب خسارات جانی و مالی فراوانی شد. ارتعاشات حاصل از امواج لرزه‌ای در استان‌های زنجان و گیلان و در بخشهایی از استان‌های آذربایجان شرقی, استان تهران, مرکزی, مازندران, سمنان, همدان و کردستان به مدت حدود ۶۰ ثانیه احساس شد و موجب وحشت عمومی و فرار مردم به خیابان ها شد.

 

این زمین‌ لرزه اضافه بر روستاهای منطقه چندین شهر مهم کشور را نیز تحت تاثیر خودش قرار داد. در پی این زمین لرزه اضافه بر آن که حدود ۳۵,۰۰۰ نفر از هموطنانمان جان خود را از دست دادند, بیش از ۲۰۰,۰۰۰ واحد مسکونی ویرانی شد و خسارات فراوانی به تأسیسات و اماکن عمومی در استانهای گیلان و زنجان وارد آمد و حدود ۵۰۰,۰۰۰ نفر بی خانمان شدند.عکس های آن روزها سیاه وسفیدند ولی گودی فاجعه ودرد مردم را به خوبی نشان میدهند.

 

مشهد, قائن
زمین‌ لرزه قائن یا اَردِکول زمین‌ لرزه‌ای مهیب بود که در ۲۰ اردیبهشت سال ۷۶ ساعت ۱۲:۲۷ به وقت محلی استان خراسان را لرزاند. بزرگی این زمین‌ لرزه که شدیدترین زمین‌ لرزه منطقه از سال ۱۹۷۹ تا آن زمان بود, ۷,۳ اندازه‌گیری شد و مرکز آن در روستای اردکول در ۲۷۰ کیلومتری جنوب مشهد قرار داشت.

 

بر اثر این زمین‌ لرزه منطقه بیرجند – قائن ویران شد. ۱,۵۶۷ نفر کشته, بیش از ۲,۳۰۰ نفر مجروح و ۵۰,۰۰۰ نفر آواره شدند ۱۵,۰۰۰ واحد مسکونی ویرانی شد یا صدمه دید. سازمان زمین‌ شناسی کشور آمریکا زمین‌ لرزه قائن را مرگ‌بارترین زمین‌ لرزه سال ۱۹۹۷ توصیف کرد. ۲۱۵ پس‌ لرزه بر شدت خرابی‌ها افزود و شمار زیادی از بازماندگان را مجبور به ترک منطقه کر

مروری بر زلزله های مرگبار 30 سال گذشته در ایران +عکسمشهد,قائن

 

بعدها مشخص شد که زمین‌ لرزه بر اثر گسیختگی در امتداد گسلی که در زیر خط مرزی ایران–افغانستان واقع بود, ایجاد شده‌هست. در نهایت میزان خسارت‌ها ۱۰۰ میلیون دلار کشور آمریکا برآورد شد, و شمار زیادی از کشورها با اهدای پتو, چادر, لباس, و مواد خوراکی به یاری زمین لرزه‌زدگان شتافتند.

 

گروه‌های نجات به منطقه اعزام شدند تا داوطلبان محلی را در یافتن بازماندگانی که زیر آوارها مدفون شده بودند, یاری کنند. میزان ویرانی‌ها در اطراف رومرکز زمین‌ لرزه تقریبا ۱۰۰ درصد اعلام شد که عمدتاً ناشی از شیوهٔ ناصحیح تولید‌ و ساز در مناطق روستایی بود.

 

بوئین زهرا, آوج
زمین لرزه ای در تاریخ ۱ تیر سال ۸۱ در بوئین‌زهرا ساعت ۷,۲۸ دقیقه صبح به وقوع ضمیمه. مرکز این زمین لرزه در نزدیکی شهرستان بوئین‌زهرا و چنگوره در جنوب استان قزوین بود. بزرگی زمین‌ لرزه ۶,۵ ریشتر اندازه‌گیری شده هست. در زمین‌ لرزه بوئین‌ زهرا دست‌کم ۲۶۱ نفر کشته و ۱۵۰۰ تن دیگر نیز مجروح شدند. این زمین لرزه ۲۰ پس‌لرزه داشت.

مروری بر زلزله های مرگبار 30 سال گذشته در ایران +عکسبوئین زهرا,آوج

 

به‌گزارش پژوهشگاه بین‌ المللی زمین لرزه‌ شناسی و مهندسی زمین لرزه «IIEES», این زمین‌ لرزه در استان تهران هم که در ۲۹۰ کیلومتری شرق مرکز زمین‌ لرزه قرار داشت,به‌خوبی احساس شد. اکثر منزل‌های ویرانی شده در منطقه زمین‌ لرزه از جمله خانه ها یک‌ طبقه با ساختار بنایی بودند که کمابیش همگی فروریختند.

 

کندی مسئولین فرمایش در رسیدگی به قربانیانی که نیازمند کمک بودند, خشم مردم محلی را برانگیخت. ساکنین آوج از سر ناامیدی, به پرتاب سنگ به‌سمت اتوموبیل وزیر کشور وقت و کاروان همراه وی در زمان بازدیدشان از مناطق صدمه‌دیده پرداختند.

 

کرمان, بم
زمین‌ لرزه‌ای به شدت ۶,۶ ریشتر که در ساعت ۵:۲۶ بامداد ۵ دی ۱۳۸۲ شهر بم و مناطق اطراف آن در شرق استان کرمان را لرزاند.شهری که ۹۰ هزار نفر جمعیت داشت تنها یک سوم از ساکنانش تندرست ماندند و در آمار رسمی و خوش بینانه ۲۶ هزار ۲۷۱ نفر کشته, ۳۰ هزار نفر مجروح و هزاران زن و طفل بی سرپرست شدند.

 

به معنای حقیقی ۷۰ درصد شهر بم کامل از بین رفت و تراژدی رقم خورد که هنوز پس لرزه هایش دل مردم شهر بم را می لرزاند و به قول مدیرکل بهزیستی کرمان پس لرزه های روحی و روانی بم هنوز هم در این شهر قربانی میگیرد.۲۶,۰۰۰ و ۲۷۱ نفر که شب قبل سر بر بالین گذاشته بودند روز بعد بیدار نشدند

 

و جمعیت گورستان این شهر در یک روز چندین برابر شد.ارگ بم یکی از بناهای مهم تاریخی این شهر بود که برای شمار زیادی از مردم ایران به لحاظ قدمتش ارزش دارد اما برای مردم بم سمبل زنده بودن شهر هست.

مروری بر زلزله های مرگبار 30 سال گذشته در ایران +عکسکرمان,بم

 

این بنای تاریخی در سالهای بعد از زمین لرزه آوار برداری و مرمت آن شروع شد اما وقتی که قرار بود دروازه های حاکم نشین به روی مردم باز شود با کمبود شدید اعتبار مواجه شد. استاد شجریان نیز در تولید این پروژه با مردم مشارکت کرد و با اعلام فراخوانی برای بازسازی این اثر از مردم کمک گرفت.او در همان سال کنسرتی نیز به یاد قربانیان برگزار و درامدش را به بم اهدا کرد.

 

برای اولین بار در تیر ماه سال ۹۵ کارگرها دست از کار کشیدند چون چهار ماه دستمزد دریافت نکرده بودند و پس از رسانه ای شدن دشوار, دستمزد آنها تا مرداد پرداخت شد. اما مجددا این رخداد تکرار شد و آن گونه هست که مرثیه بی پولی این بار یقه بزرگ ترین بنای خشتی دنیا را گرفته هست و چشم انداز مناسبی در برابر بازسازی کامل این بنا دیده نمیشوند.

 

بعد ار ویرانی ارگ بم بر در اثر زمین لرزه, کشورهای بسیاری به بازسازی آن کمک کردند. از جمله, ایرینا بوکووا, دبیر کل یونسکو که در بازدید دوره‌ای از اماکن تاریخی ۸ اردیبهشت ماه ۹۳ به بم رفته بود گفت: «یونسکو اولین سازمانی بود که پس از زمین لرزه بم به این شهر آمد. من آثار تاریخی استان کرمان و بم را به خوبی می‌شناسم.

 

در مورد ارگ بم نیز اقدامات کارشناسان نخست شده و تا سال ۲۰۱۷ ادامه دارد. برای جذب پشتیبانی‌های مالی کشورهای خارجی بیش از پیش تلاش میکنیم و در این مورد از صندوق امانی ژاپن و سایر کشورها بهره گیری می کنیم.ژاپن و ایتالیا نیز هر کدام یک میلیون دلار برای بازسازی ارگ بم خرج کرده‌اند.»

 

فیروز آباد, کجور
در ساعت ۵:۸:۴۶ بعدازظهر روز جمعه ۱۳۸۳/۳/۸ زمين‌لرزه‌ای به بزرگی ۶/۳ ریشتر ناحيه وسیعی از استان های شمالی ايران را لرزاند. ناحيه‌ای كه بيش از همۀ تحت تاثير زمين‌لرزه قرار گرفت از شمال به دريای خزر, از خاور به جاده هراز, از جنوب به استان تهران و از باختر به طالقان محدود می‌شد.

 

گستره زمين‌لرزه فيروزآباد كجور در ارتفاع‌های البرز مركزی بود. قرار گرفته بوده هست, جايی كه گسله‌های مهمی در آن قرار گرفته اند. آمارهای هلال احمر و مراكز دولتی نشان‌دهنده ۳۵ كشته و ۲۵۰ مجروح در ناحيه مهلرزه‌ای بودند. در استان مازندران خسارت های حاصل از زمين لرزه ۱۲۳/۵ ميليارد ريال برآورد شد. بيشترين شدت خرابی دیدن شده در روستای فيروزآباد بود.

 

منزل‌های قديمی روستا از مصالح سنگ و گل ساخته شده‌اند كه در برخی از انها اسكلت چوبی وجود داشت. در اين روستا در حدود ۳۰% از منزل ها كه بيشتر آنها از نوع سنگ و گلي بودند به طور كامل تخريب شدند و دو نفر در زير آوار جان سپردند.منزل های تازه ساز بد طراحی شده نيز در ميان اين منزل های ويران شده ديده می‌شد.

 

بقيه منزل‌های روستا به مقدار كمتری تخريب شده بودند كه برخی از انها قابل بهره گیری نبود. در حدود ۵۰% منزل های روستا هنوز قابل بهره گیری بود و خرابی در آنها تنها به ترك هايی محدود مي شد.

 

زرند
به فاصله کمی از زمین لرزه مهیب بم,در ساعت ۵/۵۵ دقیقه و ۲۴ ثانیه بامداد روز ۴ اسفند ۱۳۸۳, زمین لرزه سهمگین و مخربی به مدت ۱۱ ثانیه شهرستان زرند را به لرزه در آورد. زمین لرزه ای به بزرگی ۶,۴ درجه در مقیاس ریشتر در زرند به وقوع ضمیمه.این لرزه اضافه بر شهر زرند, روستاهای مناطق بهشت همبستگی«تاج آباد, بهاء آباد, عبدل آباد, فتح آباد و…» در جنوب و روستاهای داهوئیه, هتکن, ریحان شهر, خانوک, گتکوئیه و… در جنوب شرقی را به شدت لرزاند.شدت زمین لرزه ها به حدّي بود که روستاهای داهوئیه و هتکن به طور کامل ویران شدند.۶۱۲ نفر در آن کشته شدند و ۱۰ روستا ویرانی شد

مروری بر زلزله های مرگبار 30 سال گذشته در ایران +عکسزرند

 

بارش باران در شهرستان زرند و روستاهای زمین لرزه زده, عملیات امداد رسانی و آوار برداری و بیرون آوردن اجساد را از زیر خروارها خاک با دشوار روبرو کرده بود. ریزش برف و کولاک و مه و رانش زمین و بند امدن و ایجاد شکاف در جاده هتکن باعث شد تا عزیمت و امداد رسانی به آن روستا به تعویق بیفتد. با بازشدن جاده بار دیگر در پی پس لرزه ها کوه ریزش کرد و مانع تردد و عزیمت امدادگران به هتکن«که مرکز اصلی زمین لرزه به شمار به شمار می رفت» شد.

 

آذربایجان شرقی
روز شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۱ مناطقی از استان آذربایجان شرقی به شدت لرزید. زمین‌ لرزه‌ای به بزرگی ۶,۴ ریشتر در ساعت ۱۶:۵۳ به وقت محلّي در ۱۷ کیلومتری اهر و زمین‌ لرزه‌ای به بزرگی ۶,۳ در ساعت ۱۷:۰۴ به وقت محلّي در ۱۰ کیلومتری ورزقان.

 

مؤسّسهٔ ژئوفیزیک دانشگاه شهر تهران و سازمان زمین‌شناسی ایالات امریکا, کانون هر دو زمین‌ لرزه را در گودی حدود ده کیلومتری زمین عنوان کردند.زمین‌ لرزه, در استان‌های آذربایجان غربی , گیلان, زنجان و اردبیل نیز احساس شد. هم‌چنین این زمین‌ لرزه در باکو, پایتخت جمهوری آذربایجان, نیز احساس شد.

 

مسئولان آمار دقیقی از شمار کشته‌شدگان این پیشامد ارائه نکرده‌اند. رئیس سازمان مدیریت چالش شمار قربانیان را ۲۵۳ نفر, وزارت بهداشت ۳۰۶ نفر و پزشکی قانونی ۱۶۹ نفر اعلام کرده‌اند. در محدوده این زمین‌ لرزه‌ها ۱۸ هزار و ۶۱۸ واحد مسکونی دچار صدمه شده که از این شمار ۵ هزار و ۳۲۹ واحد به طور کامل ویرانی شده‌اند.

 

در مجموع ۴۱۰ روستا دچار ویرانی شده و ۶۵ روستا به طور کامل از بین رفته‌اند. ۱۲ روستای شهرستان ورزقان به طور کامل ویرانی شد که هر یک از این روستاها حدود ۹۰۰ تا هزار نفر جمعیت داشتند که کمتر از ۴۰ درصد آنها جان خود را از دست داده‌اند.

مروری بر زلزله های مرگبار 30 سال گذشته در ایران +عکسآذربایجان شرقی

 

همه ي زیرساخت‌های مخابراتی ناحیه ورزقان به هم ریخت و تمامی خطوط قطع شدند. ۶۰ روستای منطقه میان ۵۰ تا ۷۰ درصد و شش روستای شهرستان اهر به‌کلّي ویرانی شدند. خسارت‌های واردشده به شبکهٔ برق ۲۵ روستای زمین لرزه‌زدهٔ این استان ۱۲ میلیارد تومان برآورد شد.

 

علیرضا بیگی استان‌دار وقت آذربایجان شرقی, سه روز پس از پیشامد در جلسهٔ کارگروه مربوط به مناطق زمین لرزه‌زده که در استانداری آذربایجان شرقی تشکیل شده بود گفت از ۵۸۰ روستای واقع در سه شهرستان زمین لرزه‌زده واحدهای مسکونی ۳۰۰ روستا بین ۶۰ تا ۱۰۰ خسارت دیده‌اند.

 

درست هست که زمین لرزه آذربایجان از لحاظ شدت با بم برابری میکند ولی به علت شرایط منطقه‌ای و فصل کاری روستاییان تلفات جانی کمتری داشت ولی شدت ویرانی و صدمه‌های وارده به تأسیسات فراتر از زمین‌ لرزه بم هست.

 

کرمانشاه,سرپل ذهاب
دیشب ۲۱ آبان ۱۳۹۶, در ساعت ۲۱,۴۸ دقیقه شب زمین لرزه ای به بزرگی ۷,۳ استان کرمانشاه – نزدیکی ها ازگله را لرزاند. این زمین لرزه در گودی ۱۱ کیلومتری زمین و نزدیک شهرهای ازگله, تازه آباد و باینگان بوده هست. زمین لرزه در همدان, اراک, زنجان, اهواز, ایلام, سنندج, کرمانشاه, تبریز, ارومیه, اردبیل و چند شهر دیگر نیز احساس شده هست.

 

برخی خبرها هم‌چنین از وقوع زمین لرزه در استان‌های مرکزی, آذربایجان‌شرقی, آذربایجان غربی, کردستان, بوشهر و خوزستان داستان دارد.زمین لرزه شدید در ایلام ‌مردم را سراسیمه به خیابانها کشاند.در پی وقوع زمین لرزه بسیار شدید در قصرشیرین برق این شهرستان مرزی قطع شد و مردم در خیابان ها سرگردان شدند.

مروری بر زلزله های مرگبار 30 سال گذشته در ایران +عکسکرمانشاه,سرپل ذهاب

 

اسماعیل نجار رئیس سازمان مدیریت چالش کشور اظهار داشت: به دنبال زمین لرزه‌ای به بزرگی ۷,۳ ریشتر کرمانشاه گروه‌های امداد و نجات در حال تلاش میباشند تا به پیشامد‌دیدگان خدمات‌رسانی کنند. امدادرسانی از شب قبل نخست شده هست و این تلاش ادامه دارد و همۀ امکانات از نیروهای نظامی و انتظامی و دیگر سازمان‌ها

 

در تلاش میباشند که به پیشامد دیدگان کمک کنند.بدبختانه به دلیل امکانات کم منطقه در ابتدای پیشامد امدادرسانی به کندی نخست شد, اما با حضور امدادگران از مناطق دیگر کمک به پیشامد دیدگان عجله بیشتری گرفته هست.به حکم رئیس جمهوری و برای رسیدگی به روند امدادرسانی به زمین لرزه زدگان, وزیران کشور و بهداشت و رئیس جمعیت هلال احمر به همراهی تیمی از نهاد ریاست جمهوری, عازم مناطق زمین لرزه زده شدند.

مروری بر زلزله های مرگبار 30 سال گذشته در ایران +عکسکرمانشاه,سرپل ذهاب

 

آخرین آمار کشته شدگان تا لحظه تهیه این گزارش ۳۲۸ نفر و آمار مصدومان تا این لحظه ۲۵۰۴ تن اعلام شده هست.

 

از زمین لرزه و عشق خبر کس ندهد
آن لحظه خبر شوی که ویران شده ای
شفیعی کدکنی

 

 

عجیب ترین قوانین وضع شده برای رانندگان در جهان

عجیب ترین قوانین وضع شده برای رانندگان در جهان

عجیب ترین قوانین وضع شده برای رانندگان در جهان 

امروز شما را با عجیب ترین قوانین رانندگی در جهان آشنا میکنیم که از رانندگی با چشمان بسته گرفته تا عبور حیوانات را شامل می شود. وقتی ماشین نوآوری و تقاضای آن در سراسر جهان افزایش یافت نیاز به قوانینی برای تنظیم ترافیک در حال افزایش ضروری حس می‌شد. بنابراین نخستین قوانین راهنمایی رانندگی جهان به وجود آمدند,

 

یکی از معروفترین قوانین دهه ۱۹۰۰ این بود که وقتی خودرویی دنده عقب حرکت میکند یک نفر با پرچم قرمز باید مقابل اتومبیلش راه برود. این قانون که یکی از نخستین قوانین راهنمایی رانندگی تاریخ بود بسیار عجیب بود. در همان دوران, قانون دیگری به وجود آمد که سرعت را به ۳۲ کیلومتر در ساعت محدود می کرد. مسئولین این سرعت را بعنوان حداکثر سرعت قابل اطمینانی که یک خودرو می‌توانست حرکت کند تعیین کردند.

 

با گذشت یک قرن, انسان ها هنوز عادت وضع قوانین عجیب‌وغریب ترافیکی را ترک نکرده اند. در تلاش برای بازرسی بهره گیری از ماشین‌هاي نوین, قانون گذاران کوشش می کنند قوانینی ایجاد کنند که جاده‌ها را امن‌تر کند. اکثر این قوانین کاملا عادی میباشند. اما همانگونه که در فهرست زیر میبینید برخی قوانین ترافیکی باعث میشود فکر کنید چه کسی نخستین بار آن‌ها را مطرح کرد

 

گذشته از این که خودرو را روشن کنید باید بازرسی کنید که بچه یا چیز دیگری زیر ماشین نباشد

این قانون عجیب راهنمایی رانندگی دانمارک هست. ظاهراً قانون گذاران آن را طرح کرده اند تا از مکانیک‌هاي احتمالی که زیر خودرو مشغول کار میباشند حفاظت کنند. اما آن‌ها تنها نگران مکانیک‌ها نیستند. قانون گذاران می گویند ممکن هست بچه هایي که مشغول قایم موشک بازی میباشند در معرض خطر باشند؛

 

بنابراین همه ي راننده‌ها گذشته از روشن کردن خودرو باید زیر ماشین را بگردند. اگر این قانون را نادیده بگیرید ۱۰۰۰ کرون «۶۳۰۰۰۰ تومان» جریمه می شوید.‌ می توانید تصور کنید که چقدر آزاردهنده هست که بعد از ظهر یک روز شلوغ کاری خم شوید و زیر اتومبیلتان که در پارکینگ پارک کرده‌اید را بگردید مبادا بچه یا مکانیک زیرش باشد!

عجیب ترین قوانین وضع شده برای رانندگان در جهان

رانندگی با چشم بسته ممنوع

عقل سلیم رانندگی با چشم بسته را دیوانگی محض میداند, اما ظاهراً در آلاباما این را یک بحران رانندگی میدانند «لااقل قانون شکنان» به همین علت, دولت آلاباما قانونی وضع کرده که رانندگی با چشم بسته را غیر قانونی میداند. اگر شما را حین این تخلف بگیرند, مجازات حبس در انتظارتان خواهد بود. گذشته از این که چنین قانونی را احمقانه بدانید و از آن رد شوید, باید بدانید واقعا افرادی میباشند که این قانون را زیر پا می گذراند.

عجیب ترین قوانین وضع شده برای رانندگان در جهان

هنگام رانندگی نوشیدن هر چیزی حتی آب ممنوع

طبق قوانین ترافیکی قبرس, نباید هنگام رانندگی هیچ چیزی بنوشید. تنها مایعی که حق دارید در ماشین داشته باشید, سوخت خودرو هست و هرچیزی غیر از این غیرقانونی هست. طبق این قانون بحث برانگیز اگر لازم هست چیزی بنوشید باید ابتدا ماشینتان را پارک کنید. اگر پلیس شما را حین ارتکاب این جرم بگیرد, اهمیتی نمی دهد که از تشنگی آفتاب قبرس در حال مرگ بوده اید و فقط چند جرعه آب نوشیده اید.

عجیب ترین قوانین وضع شده برای رانندگان در جهان

رانندگی با ماشین کثیف ممنوع

روس‌ها بردباری خودروهای کثیف را ندارند. کرملین قانون سختگیرانه‌اي دارد که رانندگی با خودروی کثیف را ممنوع میکند. شکستن این قانون منجر به ۴۰۰۰ دلار «۱۶ میلیون تومان» جریمه می شود. اما این قانون فقط در روسیه اعمال نمیشود. اتباع دوبی هم قوانین مشابهی دارند. به همین علت هست که عکسهایی که از ترافیک دوبی میبینیم این قدر تمیز به نظر میرسد.

عجیب ترین قوانین وضع شده برای رانندگان در جهان

انباشتن آشغال در خودرو ممنوع

ظاهراً هیلتون هد چنان دشوار جدی با موش‌ها داشت که قانون گذاران کارولینای جنوبی مجبور شدند راهی برای بازرسی شمار این جوندگان در این ایالت پیدا کنند. طبق این قانون هیچ خودرویی حق نداشت سطل آشغال داشته باشد. زیرا موش‌ها غذای خود را از این سطل‌هاي آشغال تهیه می کنند. احتمالا افرادی که این قانون را وضع کرده اند, وجود موش‌ها در ماشین را کاملا عادی می‌دیده اند. عجیب و طنز به نظر می رسد!

عجیب ترین قوانین وضع شده برای رانندگان در جهان

دوشنبه‌ها رانندگی ممنوع

اگر پلاک خودروی شما با اعداد ۱ یا ۲ به آخر برسد و در مانیلا زندگی کنید, روزهای دوشنبه باید شاد باشید. طبق قانون بسیار عجیب این شهر, خودروهایی که پلاک آن‌ها با اعداد ۱ یا ۲ به آخر میرسد نباید دوشنبه‌ها رانندگی کنند «یک بهانه مفید برای فرار از کار» دور زدن این قانون هرگز از چشم پلیس

 

ترافیک پنهان نمیماند که روزهای دوشنبه ترافیک را کاملا بازرسی میکند؛ بنابراین به جای این که خودتان را به دام جریمه بیندازید, در منزل بمانید و یک روزنامه بخوانید و پلیس را سرزنش کنید

عجیب ترین قوانین وضع شده برای رانندگان در جهان

نباید آب دهان خود را از وسیله نقلیه بیرون بیندازید مگر این که راننده کامیون باشید

قانونگذاران جورجیا واقعا وقت گذاشته اند و یکی از عجیب‌ترین قوانین ترافیکی جهان را وضع کرده اند. طبق این قانون هیچ مسافر یا راننده‌اي حق ندارد آب دهان خود را از خودرو یا اتوبوس در حال حرکت به بیرون پرتاب کند مگر این که کامیون باشد. چرا فقط رانندگان کامیون؟ تنها قانونگذاران این را می دانند, اما اگر در حال بیرون انداختن آب دهان خود در جاده سوار بر اتوبوس یا خودروی سواری توقیف شدید با مجازات شدیدی روبرو می شوید.

عجیب ترین قوانین وضع شده برای رانندگان در جهان

جریمه پاشیدن آب گل آلود را روی عابران پیاده

ژاپنی‌ها رانندگان بی احتیاطی که روی لباس هایشان آب می‌ریزند را بردباری نمیکنند. طبق قوانین ترافیکی انها, پاشیدن آب روی عابران پیاده, عمدا یا سهوا, منجر به جریمه ۲۶۰ هزار تومانی میشود؛ بنابراین هنگام رانندگی باید دقت کنید که از گودال‌هاي آب گرفته دور بمانید.
عجیب ترین قوانین وضع شده برای رانندگان در جهانعبور مرغ از خیابان ممنوع

چرا باید مرغ از خیابان عبور کند؟ احتمالا, چون قوانین را زیر پا بگذارد! طبق قوانین راهنمایی رانندگی کوئیتمن «Quitman» در جورجیا, مرغتان نباید کنار جاده سرگردان باشد و از خیابان عبور کند. اگر مرغی مجبور هست به طرف دیگر خیابان برود, صاحبش باید حضور داشته باشد و آن را راهنمایی کند. در غیر این صورت مجرم شناخته شده و با هیئت منصفه مواجه میشود.

عجیب ترین قوانین وضع شده برای رانندگان در جهانرانندگی با باک خالی ممنوع

اتوبان‌هاي کشور آلمان بی تردید برترین بزرگراه‌هاي جهان میباشند. اماجالب هست که عجیب‌ترین قوانین ترافیکی جهان را هم دارند. به قول قانون گذاران کشور آلمان رانندگی با باک خالی در اتوبان‌هاي کشور آلمان ممنوع هست. مجازات این تخلف جریمه‌هاي سنگین هست. در همۀ اتوبان‌ها چشم هایتان باید به جاده باشید که یا سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت در آن رانندگی می کنید. اما در کشور آلمان یکی از چشم هایتان باید به سوخت باشد.

عجیب ترین قوانین وضع شده برای رانندگان در جهان

نشاندن گوریل روی صندلی عقب ممنوع

احتمالاً این یکی عجیب‌ترین قانون ایالات متحده ایالات امریکا باشد. طبق قوانین ترافیکی ماساچوست نشاندن گوریل روی صندلی عقب خودرو هنگام رانندگی ممنوع هست. منشا این قانون دقیقا مشخص نیست, اما طبق تفسیر قانونگذاران, احتمالا اکثر رانندگان ماساچوست عادت داشته اند هنگام رانندگی با خودشان گوریل ببرند.

 

دیدنی هست که این قانون درمورد نشستن گوریل در صندلی جلو چیزی نمی گوید و احتمالا با آن مشکلی ندارد؛ بنابراین اگر مجبور شدید گوریلتان را با خود بیرون ببرید میتوانید وی را پشت حکم یا کنار خودتان بنشانید!

عجیب ترین قوانین وضع شده برای رانندگان در جهان

برای فیل خود باید خرج پارکینگ پرداخت کنید

احتمالا فکر میکنید این قانون عجیب در هند اعمال شده هست, اما اشتباه می کنید. در واقع این یکی از قوانین راهنمایی رانندگی فلوریدا هست. طبق این قانون, اگر فیلتان را به یک پارکو متر ببندید باید خرج پارکینگ آن را پرداخت کنید. احتمالا این قانون برای دور کردن فیل سواران از فضاهای پارک خودرو وضع شده هست.

 

به استثنای کشورهایی که در انها فیل‌هاي اهلی یا ولگرد دیده می شود, ایده پارک کردن فیل در پارکینگ بسیار بعید هست. در واقع این قانون بیان میکند که اگر خرج‌هاي پارکینگ پرداخت نشود صاحب یا سرپرست فیل مجرم خواهد بود.

عجیب ترین قوانین وضع شده برای رانندگان در جهان

در کشور آلمان میتوانید لخت رانندگی کنید

آلمانی‌ها هرگز از حیرت زده کردن ما دست برنمی دارند. طبق قوانین راهنمایی رانندگی آنها, ماشین یک فضای خصوصی قلمداد می شود بنابراین می توانید در آن عریان رانندگی کنید. بدبختانه قانون گذارانی که این قانون را طرح و تصویب کرده اند, شیشه و پنجره‌هاي خودرو را فراموش کرده اند. طبق قانون می توانید از برلین تا مونیخ لخت سفر کنید و تا وقتی از اتومبیلتان بیرون نیایید هیچکس شما را بازخواست نمیکند.

عجیب ترین قوانین وضع شده برای رانندگان در جهان

کمربند ایمنی سگتان را ببندید

ایتالیایی‌ها سگ‌ها را خیلی جدی گرفته اند, زیرا جرم هست که هنگام رانندگی کمربند ایمنی سگتان را نبندید. طبق این قانون عجیب, صاحب سگ گذشته از حرکت باید مطمئن شود که کمربند ایمنی سگش بسته شده هست. تخلف از این قانون جریمه‌هاي سنگین دارند. اما با دقت به این که اکثر مردم ترجیح میدهند سگ‌هاي خود را برای پیاده روی ببرند این قانون زحمت زیادی برای صاحبان خودرو ندارد.

عجیب ترین قوانین وضع شده برای رانندگان در جهان

عجیب ترین قوانین رانندگی,درمورد قوانین رانندگی در جهان,قوانین عجیب برای راننده ها